Skip to main content

Relacja. Bełchatów, Góra Kamieńska 2022

Druga tegoroczna wycieczka w ramach projektu „Turystyczne Niedziele w Województwie Łódzkim” jest już za nami. Pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wyruszył tym razem ze stacji kolejowej w Skierniewicach i dowiózł turystów do Gomunic. Stamtąd autokarami wycieczkowicze ruszyli na  Górę Kamieńską, która powstała w wyniku kompleksowej rekultywacji terenów poeksploatacyjnych. Uczestnicy mogli podziwiać elektrownię wiatrową oraz zapoznać się z bogatą ofertą sportową i turystyczną Ośrodka Sportu i Rekreacji. W drodze do kolejnego punktu wycieczki, turyści mogli podziwiać kopalnię węgla i elektrownię Bełchatów oraz bunkry linii Widawka. Przewodnicy z Towarzystwa Przyjaciół Łodzi dostarczyli uczestnikom wiele ciekawych informacji związanych z historią rozwoju przemysłu na zwiedzanych terenach. W trakcie spaceru po Bełchatowie można było zobaczyć min. pięknie zagospodarowany rynek, Dwór Olszewskich wraz z parkiem przydworskim, grób Stefana i Nelly Hellwingów oraz kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć również punktów widokowych na kopalnię oraz elektrownię. Niezapomniany widok na odkrywkę rozpościerał się z punktu widokowego w Żłobnicy. Z kolei na punkcie widokowym w Kleszczowie można było zaobserwować, jak wypłycana jest odkrywka, ponieważ w przyszłości ma tutaj powstać największe sztuczne jezioro w Polsce.

Ostatnim przystankiem była altana rekreacyjna w rezerwacie przyrody Łuszczanowice. Uczestnicy wycieczki mogli zaznać chwili odpoczynku i wykazać się zdobytą wiedzą o bełchatowskich zabytkach w konkursie z nagrodami zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.

Projekt został dofinansowany ze środków samorządu Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.