Skip to main content

Relacja. Pasieka w Lipce

Relacja - Lipka

5 września 2021 r.

To już przedostania wycieczka w ramach „Turystycznych niedziel”, która odbyła się do pasieki w Lipce położonej w gminie Stryków. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach, podczas których właściciel pasieki zdradził sekrety pszczół i podkreślił jak ogromną rolę owady te odgrywają w życiu człowieka. Można było zapoznać się z budową ula oraz z procesem powstawania miodu. Warsztaty zakończyły się konkursem ekologicznym oraz poczęstunkiem z degustacją miodów. Miłośnicy wyrobów pszczelarskich mogli zakupić na miejscu różnego rodzaju miody, pyłek pszczeli, propolis i inne wyroby z wosku.

Z pasieki wycieczka autokarowa udała się do kościoła parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów pw. Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wojciecha, gdzie proboszcz opowiedział o historii tego wyznania chrześcijańskiego oraz jego zasadach wiary i moralności.

Ostatnim punktem programu podróży był cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w uroczysku Poćwiardówka, na którym znajdują się mogiły żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych podczas „bitwy łódzkiej” w 1914 r. Według różnych szacunków spoczywa tu od dwóch i pół do pięciu tysięcy poległych. Kilkudziesięciu żołnierzy zostało zidentyfikowanych. Na nagrobkach można dostrzec inskrypcje z nazwiskami żołnierzy.

Obsługa przewodnicka podczas wycieczki zapewniona była przez przewodników z Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Projekt został dofinansowany ze środków samorządu Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Galeria