Skip to main content

Relacja. Wycieczka Góra Kamieńska / Giganty Mocy

26 lipca 2021

W niedzielę 25 lipca 2021 r. pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej dowiózł turystów podróżujących w ramach projektu „Turystyczne Niedziele w Województwie Łódzkim” do Kamieńska. Stamtąd autokarami wycieczkowicze ruszyli do PGE Giganty Mocy – pierwszego w Polsce muzeum o węglu i energii zlokalizowanego w nowym obiekcie Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie. Podczas zwiedzania 11 sal, w których umieszczona została wystawa stała, podróżujący mieli okazję zapoznać się za pomocą zmysłów słuchu, wzroku oraz dotyku, jak przebiegał proces powstawania w okolicach Bełchatowa pokładów węgla brunatnego, jak wygląda jego wydobycie oraz produkcja energii elektrycznej. Bliskość eksponatów muzealnych pozwoliła odwiedzającym „giganty”, przenieść się w odległe czasy oraz dostrzec zmiany, jakie na przestrzeni wieków zaszły w historii tego miejsca.

Po zapoznaniu się z historią węgla brunatnego w interaktywnym muzeum uczestniczy projektu mieli okazję sprawdzić zdobytą właśnie wiedzę w konkursie turystycznym. Nagrodzonych zostało 5 osób.

Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć również punktów widokowych na kopalnię oraz elektrownię. Niezapomniany widok na odkrywkę rozpościerał się z punktu widokowego w Żłobnicy. Z kolei na punkcie widokowym w Kleszczowie można było zaobserwować, jak wypłycana jest odkrywka, ponieważ w przyszłości ma tutaj powstać największe sztuczne jezioro w Polsce.

Ostatnim punktem programu była Góra Kamieńska, która powstała w wyniku kompleksowej rekultywacji terenów poekspoatacyjnych i punkt widokowy na zbiornik wodny Wawrzkowizna, powstały również w wyniku działalności kopalni.

Uczestnicy wycieczki mieli zapewnioną opiekę przewodników z Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Projekt został dofinansowany ze środków samorządu Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.