Skip to main content

Relacja. Zagroda Edukacyjna Konarzew

19 września 2021 r.

Jak powstaje chleb ekologiczny? Jakie odmiany zbóż najlepiej nadają się na mąkę? Jak się robi zakwas? Ile czasu wymaga przygotowanie zdrowego i ekologicznego pieczywa? Odpowiedzi na te i inne pytania można było uzyskać podczas ostatniej w tym sezonie wycieczki autokarowej organizowanej w ramach „Turystycznych niedziel w województwie łódzkim”. Warsztaty w Zagrodzie Edukacyjnej Konarzew wzbogaciły wiedzę uczestników w temacie procesu powstawania mąki, pieczenia chleba a nawet historii powstawania pieców chlebowych i pracy na polu.
Każdy mógł spróbować sił w przygotowywaniu pola do siewu, młóceniu zboża cepem, mieleniu ziaren i formowaniu chlebków, które po upieczeniu można było zabrać ze sobą.
Po degustacji upieczonego przez gospodarzy chleba odbył się konkurs ekologiczny, jak zwykle z turystycznymi nagrodami.
W drodze do Piątku, wycieczka zatrzymała się w Mąkolicach (siedziba jednej z najstarszych parafii diecezji łowickiej) gdzie przy drewnianym kościele św. Wojciecha, który jest przykładem gotyku wielkopolskiego i jednym z najstarszych kościołów w Polsce oraz przy nowo wybudowanym kościele (1999 r.) podniesionym w 2000 r. do godności Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, uczestnicy wysłuchali historii związanej z budową tych obiektów oraz z wydarzeniami sięgającymi XIII w., kiedy to Mąkolice zaczęły być zamieszkiwane przez ludność przybyłą ze wschodu w tym prawdopodobnie przez Tatarów.
Ostatnim miejscem wycieczki był Piątek, gdzie znajduje się geometryczny środek Polski. Uczestnicy wycieczki mogli tam obejrzeć wystawę plenerową „PIĄTEK 1939 – ZACHOWAJ W PAMIĘCI”, upamiętniająca tragiczne wydarzenia z września 1939 r., związane z niszczącym nalotem Niemców na Piątek oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku symbolizującym geometryczny środek Polski.
Projekt został dofinansowany ze środków samorządu Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Dziękujemy przewodnikom z Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, którzy oprowadzali nas po atrakcjach, a przede wszystkim przekazali nam, podczas każdej „Turystycznej niedzieli”, ogromną wiedzę na temat regionu łódzkiego.